سینی کابل چیست ؟

اگر بخواهیم سینی کابل برق را به صورت ساده و واضح برای شما همراهان همیشگی صنعت گسترش توضیح و شرح دهیم باید بگوییم که سینی کابل در واقع پوششی برای کابل های مختلف در ساختمان می باشد که مهم ترین وظیقه ی آن ها پوشاندن و محافظت از کابل ها و سیم ها است. سینی کابل که با نام cable tray نیز در زبان انگلیسی شناخته می شود عموما از جنس آهن است؛ اما در بسیاری از موارد نیز جنس سینی کابل ها از مواد گالوانیزه، آهن رنگ شده و حتی پلاستیک مخصوص و فشرده نیز می باشد. البته سینی های کابل علاوه بر پوشش و محافظت از کابل و سیم کشی های داخل ساختمان برای نصب مهتابی و لامپ های مخصوص نیز مورد استفاده قرار می گیرند که باعث می شود تا سیم ها و حتی مهتابی ها و لامپ های مورد استفاده در دید عموم افراد نبوده و جلوه ی ظاهری فضای داخلی ساختمان خراب نشود.

سینی کابل صنعت گسترش

سینی کابل

گفتنی است که سینی های کابل در موارد متعدد دیگری نیز استفاده می شوند. به طور مثال در مکانی که به دنبال راه اندازی سیستم سولار یا سلول های خورشیدی برای تهیه انرژی هستند از این کابل ها استفاده می شود. موارد مصرف دیگر شامل پوشش شبکه ها و سیستم های مخابراتی، کابل کشی های فشار قوی یا ضعیف و…می شود. یکی از مهم ترین مزایایی که سینی کابل ها دارند آن است که این محصول به خصوص نوع آبکاری گرم شده ی آن می تواند از ایجاد حریق در ساختمان ها جلوگیری کند. سینی کابل گالوانیزه آبکاری گرم به علت آن که حرارت زیادی را تحمل کرده است و جنسش از فلز گالوانیزه است قادر است تا حرارت ناشی از عبور جریان در کابل ها را به فضای بیرونی انتقال دهد و باعث کاهش دمای کابل ها و همچنین جلوگیری از ایجاد حریق شود.

انواع سینی کابل برق

انواع سینی کابل برق

سینی کابل ها را می توان از لحاظ جنس در دو گروه عمده ی پلاستیکی و فلزی قرار داد. انواع پلاستیکی آن از جنس مواد پی وی سی (PVC) یا جی آر پی (GRP) می باشند. اما سینی کابل های فلزی از جنس موادی همچون گالوانیزه و استیل ساخته شده اند. انواع گالوانیزه بر اساس مراحل ساخت به گالوانیزه با آبکاری گرم و گالوانیزه با آبکاری سرد تقسیم می شوند. نوع سینی کابل استیل هم با درجه های 304-316 بسته بندی و تولید می شود.

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، سینی کابل ها انواع و اقسام مختلفی دارند. سینی های کابل را از لحاظ طول، عمق، عرض، ضخامت، نوع آبکاری و تعداد های خم ها و پیچش های به کار رفته در آن می توانیم به دسته های متعدد و گوناگونی تقسیم بندی کنیم  که در ادامه به توضیح و بیان مشخصات و ویژگی های هر یک از آن ها خواهیم پرداخت و امیدواریم که توضیحات این مقاله ی کوتاه برای شما دوستان گرامی مفید واقع شود:

سینی کابل گالوانیزه فابریک و اصلی

سینی کابل های گالوانیزه فابریک بیشتر به منظور پوشاندن سیم های برق فشار قوی طرفدار دارند و به همین دلیل است که در اغلب سوله ها و اماکن صنعتی شاهد سینی کابل های گالوانیزه در اطراف و سقف های محوطه و سوله هستید.

سینی کابل رنگی پودری استاتیک

این نوع از cble tray ها در برابر نور خورشید، اشعه فرا بنفش و همچنین حرارت، مقاومت بسیار زیادی دارند بنابراین اگر از این نوع سینی کابل استفاده می کنید می توانید خیالتان راحت باشد که سیم های برقتان تحت تاثبر اشعه خورشید و…قرار نخواهد گرفت و صدمه ای به آن ها وارد نخواهد شد.

سینی کابل آبکاری گرم

این نوع از سینی کابل ها مختص مناطق مرطوب می باشند زیرا خاصیت و ویژگی اصلی آن ها ضد زنگ بودن آن ها می باشد.

 

نکات مهم فنی در انتخاب سینی کابل

در هنگام خرید این محصول برای پوشش دهی سیم ها بهتر است حتما به نوع سینی کابل، خرید لوازم جانبی مورد نیاز برای اتصال آن و همچنین ابعاد و اندازه های آن بسیار دقت بفرمایید. به طور مثال سینی های کابل با ضخامت های کمتر از 1 میلی متر، 1.25، 1.5، 1.75، 2 و 2.5 میلی متر وجود دارند که هر کدام برای پوشش و حفاظت از انواع مختلفی از کابل ها با ضخامت های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. اما طول این سینی های کابل به صورت استاندارد 2 و 3 متر است. لوازم مورد نیاز جهت نصب صحیح سینی های کابل شامل پکیجی می شود که اصطلاحا به آن بسته ی نگهدارنده می گویند. این بسته شامل مواردی همچون براکت ها، پلیت، صفحات ساپورت یا نگهدارنده، اتصال سینی کابل مثل زانویی های تبدیل سه راهی و چهار راهی و…می شود.

ساپورت یا محافظ سینی

ساپورت یا محافظ ها به دو دسته ی محافظ های دیواری و محافظ های سقفی طبقه بندی می شوند که هر کدام با توجه به اسمشان مناسب کار خاصی است. بنابراین به شدت توصیه می کنیم که پیش از خرید سینی کابل و متعلقات آن، نقشه کابل کشی محوطه مورد نظتان را آماده کرده باشید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

رابط زیر و رابط بغل سینی کابل

در بسیاری از موارد که محوطه ی مورد نظر برای کابل کشی بسیار بزرگ است و یا فرد قصد دارد تا هزینه های مربوط به کابل کشی را کاهش دهد از رابط های سینی کابل استفاده می کنند. در این روش دو سمت داکت های فلزی را ازعرض به هم دیگر با پیچ و مهره متصل می کنند؛ درست است که از نظر استاندارد و معیارهای اصولی کار، استفاده از رابط به هیچ وجه اصولی نمی باشد اما همانطور که گفیم با این کار هزینه ها بسیار کم خواهد شد. در استفاده از رابط بغل سایز کف سینی کابل اهمیت خاصی ندارد؛ فراموش نکنید که اگر وزن کابل ها و…سنگی است به هیچ وجه از این روش استفاده نکنید زیرا در این شیوه اتصال هیچ گونه پایه کمکی وجود ندارد و امکان بروز اتفاقات ناگوار بسیار است.

زانویی های مدل افقی و عمودی سینی

زانو به معنای مفصل می باشد و همانگونه که در استخوان های بدن انسان نیز زانو در مکانی به رفته است که نیاز به تغییر جهت استخوان بوده، در صنعت نیز همین قاعده پا بر جا است. زانویی های افقی در مکانی استفاده می شوند که نیاز به چرخش سینی کابل ها است. این زانویی ها تا چرخش 90 درجه را پشتیبانی می کنند.  با استفاده از زانویی دیگر نیاز نیست نگران گوشه های سقف، دیوارها و…باشید.

رابط های تبدیل کننده سینی کابل یا ردیوسرها

گاهی وقت ها سینی کابل هایی که در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می دهید، عرض های متفاوتی دارند زیرا سیم های داخلشان با هم یکی نیست؛ اما اگر نیاز باشد که این سیم ها با هم ادغام شوند و یا در کنار هم قرار بگیرند و به یک منبع اصلی وصل شوند چه باید کرد؟ آیا می تواینم دو مدل سینی کابل را موازی با هم ادامه دهیم؟! مسلما می شود این کار را کرد اما حتی اگر برای لحظه ای هم این صحنه را تجسم کنید متوجه خواهید شد که با انجام این کار هم هزینه هایتان سر به فلک می زند و هم منظره ی زشتی پدیدار خواهد شد. چاره ی کار اینجا در دستان رابط های مبدل است. این رابط ها قادرند تا دو سینی کابل با عرض های متفاوت را به هم وصل کنند و تمام این مشکلات را به پایان برسانند.

چهار راهی سینی کابل ها

وظیفه ی این قطعه نیز چیزی همچون رابط مبدل است با این تفاوت که غالبا عرض های مشخص و یکسانی دارد. از این چهار راه ها در وسط سقف، گوشه های دیوار و…که نیاز به پخش کردن و انشعاب بخشی به کابل ها وجود دارد استفاده می شود.

سینی کابل سبدی برق

سبد کابل نیز یکی دیگر از لوازم و قطعات کاربردی است. سبد کابل بر خلاف سینی های کابل دارای مقاومت بسیار زیادی نمی باشد اما مزیتی که دارد و باعث برتری آن بر سینی کابل های دگیر می شود آن است که سبد کابل را تنها با خم کردن مفتول ها و بستن پیچ و مهره می توان به هر سمت دلخواهی چرخاند و دیگر نیازی به زانویی، مبدل و حتی چهار راه های سینی کابل نیست.

تولید کننده سینی کابل برق و شبکه

سینی کابل به علت کاربردهای فراوانی که دارد بسیار مورد توجه پیمانکاران ساختمانی و دیگر افراد است. به همین دلیل تولید کنندگان بسیاری امروزه اقدام به تولید سینی کابل می کنند؛ اما مسلما کیفیت تولید این تولیدکنندگان با یکدیگر بسیار متفاوت است. گروه تولیدی صنعت گسترش نیز یکی از همین فعالان تولید کننده سینی کابل است که می توانید انواع سینی های کابل که پیش از این معرفی کردیم را همراه با تمام متعلقات و لوازم جانبی مورد نیازش از این گروه خریداری کنید.

 

قیمت و خرید سینی کابل مستقیم از لاله زار

اگر به دنبال عمده فروشی های سینی کابل و لوازم و وسایل این چنینی می گردید بهترین کار آن است که در ابتدای کار به سراغ لاله زار تهران بروید زیرا کانون و مرکز تولیدات این لوازم در این محل است و مطمئنا اگر به آن جا بروید دست خالی بر نخواهید گشت.

تولید محتوا و سئو توسط کانون تبلیغاتی فرمو

 

 

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیگر از انواع اتصالات پرمصرف سینی کابل، کاور کلمپ شمرده می شود که دارای جنسی از ورق گالوانیزه […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *