جریان برق را با آمپر نشان می دهند که بر دو دسته جریان برق مستقیم (DC) و جریان برق متناوب (AC) تقسیم می شوند. این جریانات هر کدام از نظر کاربرد دارای تفاوت هایی می باشند. حالاین سوال پیش می آید که منظور از جریان مستقیم و یا متناوب چیست؟ DC و AC برگرفته از چه چیزی هستند؟ کاربرد آن ها چیست؟ و چه استفاده های از آن ها می توان داشت؟ برای پاسخ گویی به این قبیل از سوالات پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله ما را یاری بفرمایید.

از چه چیزی برگرفته شده AC و DC

DC و AC از نظر جهت جریان الکتریسیته دارای تفاوت هایی می باشند. بدین معنا که اگر جهت جریان الکتریسته در یک مدار خارجی از سمت قطب مثبت به سمت قطب منفی باشد آن را جریان برق مستقیم (Direct Current) یا به اختصار همان  DCمی خوانند.

در این جریان الکترون ها به صورت منظم در یک جهت به سمت جلو حرکت می کنند. اما در جریان برق متناوب (Alternative Current) یا به اختصار AC جهت حرکت الکترون ها منظم و به صورت یک خط صاف نیست بلکه به صورت متناوب در حرکت هستند. و یک مسیری را گاه به جلو و گاه به عقب بر می گردند. این دو نوع جریان برق علاوه بر جهت حرکت از نظر مواردی همچون فرکانس، مقدار انرژی حمل شده، منبع، قدرت و … دارای تفاوت هایی نیز می باشند.

کاربرد برق AC

جریان برق متناوب به دلیل انتقال قدرت زیاد در فواصل دور برای برق های فشار قوی و برق های شهری بیشترین کاربرد را دارند. پریز های برقی که ما آن ها را در محل کار و یا منزل می بینیم از جریان برق AC استفاده می کنند. زیرا AC به راحتی می تواند جریان برق را به محل های دور انتقال دهد.

همچنین از این جریان برای تامین برق مورد نیاز موتور الکتریکی به کار گرفته می شود. موتور های الکتریکی این برق دریافتی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند همانند موتور یخچال، ماشین ظرفشویی و … که همگی جریان برق AC را به کار می گیرند.

کاربرد برق DC

از آنجایی که ولتاژ جریان برق مستقیم نمی تواند انرژی و برق را تا فاصله های دور حمل نماید از آن به عنوان جریان برق ژنراتور ها و باتری ها استفاده می گردد. بدین ترتیب هر چیزی که بتواند با باتری کار کند یا از کابل USB استفاده کند در واقع انرژی مورد نیاز خود را از جریان برق مستقیم (DC) دریافت نموده است. تلفن های همراه، چراغ قوه ها، تلویزیون های صفحه تخت، وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی و … از مثال های بارز این جریان برق می باشند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *